Korábbi bejegyzés alkalmával írtam, hogy – az állami kezességvállalás miatt – a bankok várhatóan a minimális törvényi kötelezettség mellett fogják adni a babaváró hitelt.
Ez a kezesség vállalás azt jelenti, hogy ha az adósok nem fizetnek, akkor a bank benyújtja a számlát az államnak és állam fogja rendezni a bank felé a tartozást. Ennek a díja, az aktuális tőketartozás 0,5%-a, amit nekünk, ügyfeleknek kell megfizetni. Ezek után az állam próbálja behajtani a nem fizető adósokon a tartozást!
A bankok minimális kockázat miatt csupán a címben említett JTM-et fogják ellenőrizni. De mi is az a JTM?
Jövedelem arányos törlesztő, ahol meg van szabva, hogy egy család bevételének, hány százalékát lehet hiteltörlesztésre fordítani.
A hiteleket több kategóriába lehet sorolni, de most csak a babaváró hitelre jellemző paramétereket írom le:
- 500.000,- Ft alatt az összes bevétel felét lehet törlesztésre fordítani
- 500.000,- Ft feletti jövedelem esetén pedig a 60%-a terhelhető
- beleszámít a meglévő és a felvenni kívánt törlesztők összege is
- folyószámlahitel és hitelkártya esetén a keret 5%-a számít hiteltörlesztőnek (független attól, hogy használjuk-e vagy sem), tehát ha van egy 200.000,- Ft-os hitelkártya, akkor a bank úgy számol, hogy van egy havi 10.000,- Ft-os törlesztő részlet
- a gyermekvállaláskor kapott bevételeket (családi pótlék, gyed, gyes) a bankok nagyon eltérően veszik figyelemben, van olyan bank, aki mindent figyelembe vesz, van, amelyik csak bizonyos dolgokat, illetve van olyan, aki bizonyos tételek 70%-át. Igénylés esetén ebben is tudok segíteni!
- munkabérek esetén egyszerű matek (bár ott is fontos tényező, hogy határozott vagy határozatlan, illetve hogy bankszámlára érkezik-e, vagy készpénzes a jövedelem), a vállalkozói jövedelmeknél pedig a bankok nagyon sokrétűen számolják a jövedelmeket, így ennek átszámolásában is számíthattok rám (ehhez Nav jövedelem igazolásra és adóbevallásra van szükség).
- a külföldi munkabéreket a legtöbb a bank elfogadja, viszont a külföldi vállalkozásokat elég mostohán kezelik egyelőre
- bér jellegű jövedelemre szükség lesz, tehát csak a gyermek után kapott támogatások nem jogosítanak hitelre
- a kapott gyerektartás itt nem jelenik meg, mint bevétel
- a fizetett gyerektartást ide nem kell beleszámolni, de a bank számol vele, és ha a fizetéshez képest magas összeget fizetünk, akkor az ronthatja a hitelképességet
- közfoglalkoztatásból és egyszerűsített munkavállalásból származó jövedelmet várhatóan nem tudják majd elfogadni a bankok
Ahogy fentiekben is látszik, ezek nem túl szigorú szabályok, így várhatóan sokan tudnak majd élni ezzel a kedvezményes hitellel! Ha a jövedelmek kiszámításánál kérdés merül fel, keressetek bátran!